محرم 1398 از ایران تا کربلا- عظمت محرم الحسین به تصویر

تصاویری از نقاط مختلف عزاداری محرم حسینی
تجمع عظیم عزاداران حسینی در ارومیه، آئین سنتی «طوق بندان»،اجتماع بزرگ عاشورائیان در یزد، شب هشتم محرم؛ مسجد ارک تهران،  کربلا مملو از عاشقان حسینی، طلوع زیبای آفتاب در کربلا، مراسم آئینی سینی گردانی حضرت قاسم علیه السلام،روضه خانگی بانوان، آئین مشعل ‎گردانی در دولت ‎آباد، بخشی از تصاویر نوبت عکس امروز است.
 
 
 اجتماع بزرگ عاشوراییان در یزد
اجتماع بزرگ عاشوراییان در یزد

شگفتی های حماسه بزرگ پیاده روی اربعینشگفتی های حماسه بزرگ پیاده روی اربعین

جاذبه ای از فریاد های ماندگار مظلومان

اربعین یعنی حماسه قدرت مسلمانان جهان و به پا خواستن برای لبیک گفتن به امام حسین و حرکت جمعی برای مظلومان و مشت هایی برای ظالمان و دشمنان خبیث که در هر عصری وجود دارند.

یک پژوهشگر معتقد است همایش پیاده روی اربعین در واقع پاسخ به ندای تاریخی امام حسین(ع) است که ذلت را نپذیرفت و مقابل ظلم ایستاد.

در این مقاله به شگفتی های حرکت بزرگ پیاده روی اربعین پرداخته می شود و آن هایی که به دنبال فلسفه پیاده روی اربعین هستند و پاسخی برای آن می خواهند ادامه مطالب را دنبال نمایند...

 

حرکت امام حسین از مدینه به کربلا- سفر عشق

سفر عشق:

سفر امام حسین (ع) سفری بود که نتیجه اش برای او آشکار بود، با اینکه می دانست قرار است به شهادت برسد و خانواده او نیز در این سفر خطرناک به اسارت برده شوند. برای تبلیغ اسلام و حفظ اسلام و نماز برای آیندگان یعنی من و شما، به این سفر رفتند. و اینهمه مصیبت دیدند.

مقدمه:

پس از هجرت امام علی (ع) از مدینه به کوفه و شهادت آن امام، کوفیان با امام حسن مجتبی (ع) بیعت کردند و برادرشان، امام حسین (ع) به همراه ایشان در کوفه اقامت گزیدند. پس از مرگ معاویه، یزید به سرعت اعلان خلافت کرد و آن آغازی بود بر خلافت به ناحق یزید. حرکت امام حسین (ع) از مدینه تا کربلا در چند مکان شایان بررسی است:

1- در مدینه 
یزید در تلاش بر آمد که در مدینه از امام حسین (ع) بیعت بگیرد اما امام به بیعت با یزید تن نداد. در جزیرة العرب این سخن پیچید که از بزرگان، تنها سه نفر با یزید بیعت نکردند: عبدالله بن عمر ، عبدالله بن زبیر و امام حسین (ع) . عبد الله بن عمر و عبد الله بن زبیر خطری برای حکومت یزید به حساب نمی آمدند چرا که افرادی گوشه نشین و همچنین اهل مال اندوزی بودند و راه خریداری آن ها برای یزید باز بود. تنها کسی که خطری برای خلافت او به حساب می آمد امام حسین علیه السلام بود چرا که پیامبر او را از خود دانسته بود: ( حُسَینُ مِنّی وَ انَا مِن حُسَین) و از طرفی امام، مصداق آیه «وَزَادَهُ بَسْطَةً فِي الْعِلْمِ وَالْجِسْمِ» بود. یعنی قدرت علمی و جسمانی او زبانزد بود. بنابراین تدبیر مبارزه یا بیعت با او چندان آسان نبود.

زندگی نامه امام حسین از ولادت تا شهادتزندگی نامه امام حسین از ولادت تا شهادت

امام حسین امام مظلوم، امام استقامت و امام نماز و عبادت و امام ایثار و شهادت

ولادت امام حسین (ع)

در روز سوم ماه شعبان سال چهارم هجرت. دومین فرزند برومند حضرت على وفاطمه ، که درود خدا بر ایشان باد، در خانه وحى و ولایت چشم به جهان گشود. چون خبر ولادتش به پیامبر گرامى اسلام (ص ) رسید، به خانه حضرت على (ع) و فاطمه (س ) آمد و اسما را فرمود تا کودک را بیاورد.اسما او را در پارچه اى سپید پیچید و خدمت رسول اکرم (ص ) برد، آن گرامى به گوش راست او اذان و به گوش چپ او اقامه گفت.

به روزهاى اول یا هفتمین روز ولادت با سعادتش ، امین وحى الهى ، جبرئیل فرود آمد و گفت : سلام خداوند بر تو باد اى رسول خدا، این نوزاد را به نام پسر کوچک هارون (شبیر) که به عربى (حسین ) خوانده می شود نام بگذار. چون على براى تو به سان هارون براى موسى بن عمران است ، جز آن که تو خاتم پیغمبران هستى .و به این ترتیب نام پرعظمت حسین از جانب پروردگار، براى دومین فرزند فاطمه (س ) انتخاب شد.

به روز هفتم ولادتش، فاطمه زهرا که سلام خداوند بر او باد، گوسفندى را براى فرزندش به عنوان عقیقه کشت، و سر آن حضرت را تراشید و هم وزن موى سر او نقره صدقه داد.

همسران و فرزندان امام حسین(ع)

منابع قدیمی فرزندان امام حسین(ع) را چهار پسر و دو دختر و منابع امروزی شش پسر و سه دختر نوشته‌اند.